ul. Pasieka 36A (róg Słowiańskiej), Poznań

Gabinet Stomatologiczny

LaserPlus Stomatologia
ul. Pasieka 36A (róg Słowiańskiej)
tel: 61 826 99 26 725 555 661

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

leczenie pod mikroskopemLeczenie kanałowe pod mikroskopem Karl KapsBól zęba jest bardzo częstą przyczyną wizyty w gabinecie stomatologicznym. W większości przypadków jest on spowodowany nieleczoną próchnicą, znajdującą się często pod starymi, nieszczelnymi wypełnieniami, która prowadzi do zapalenia miazgi. Postępowaniem z wyboru jest wówczas leczenie kanałowe. Polega ono na całkowitym, chemicznym i mechanicznym opracowaniu (oczyszczeniu) kanałów korzeniowych zęba, a następnie na ich szczelnym wypełnieniu, najlepiej materiałem termoplastycznym. Zabieg odbywa się w znieczuleniu, najczęściej (w 90% przypadków) na jednej wizycie i jest całkowicie bezbolesny. Dawniej zdarzało się, że leczenie kanałowe kończyło się niepowodzeniem - ekstrakcją. Aby tego uniknąć, wprowadzono zabiegi leczenia kanałowego pod mikroskopem. Mikroskop firmy Kaps stosowany w naszym gabinecie jest jednym z najlepszych na rynku. Pozwala na uzyskanie 40-krotnego powiększenia pola zabiegowego o powierzchni 1mm2 i tym samym zwiększa skuteczność leczenia.

Przebieg leczenia

endometr moritaEndodometr MoritaPo zabezpieczeniu pacjenta koferdamem (płat gumy oddzielający leczony ząb od jamy ustnej) i znieczuleniu, mikroskop zostaje umieszczony nad głową pacjenta i lekarz rozpoczyna standardowe postępowanie, polegające na udrożnieniu i oczyszczeniu kanałów z chorej miazgi, a następnie wypełnia je ciekłą gutaperką przy pomocy urządzenia B&L. Dokładny pomiar długości kanałów jest określany poprzez zastosowanie endometru Morita. Kolejne etapy leczenia są monitorowane za pomocą radiowizjografii cyfrowej (minimalna dawka promieniowania).

Po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu endodontycznym, ząb zostaje odbudowany na wkładach z włókna szklanego. Następnie może być wykorzystany np. jako filar przy leczeniu protetycznym.

Widzenie w powiększeniu, jakie zapewnia mikroskop, pozwala na:

  • usunięcie z kanału złamanych fragmentów narzędzi endodontycznych, starych cementów wypełniających kanał oraz wkładów koronowo-korzeniowych
  • odnalezienie i leczenie głównych oraz dodatkowych kanałów korzeniowych zęba i ich odgałęzień
  • udrożnienie bardzo wąskich lub niedrożnych kanałów korzeniowych
  • zamknięcie perforacji korzenia zęba
  • leczenie resorpcji korzeni zęba

Dzięki wykorzystaniu mikroskopu większość zębów, które kiedyś skazane były na usunięcie udaje się uratować. Jest to rozwiązanie zdecydowanie mniej inwazyjne i tańsze niż ekstrakcja zęba i zastępowanie go implantem bądź mostem protetycznym.

FAQ

Czy leczenie kanałowe pod mikroskopem jest bolesne?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem odbywa się zawsze w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne.

Czy podczas leczenia kanałowego wykonują Państwo zdjęcia RTG?

Tak, stomatolog wykonuje zdjęcia RTG na każdym etapie leczenia.

Dlaczego do leczenia kanałowego jest stosowany mikroskop?

  1. Mikroskop jest niezbędny do leczenia zębów, które kiedyś były już leczone kanałowe, ale z rożnych przyczyn nie zostały dokładnie wypełnione. Pojawiają się wtedy dolegliwości bólowe i tzw. reendo (powtórne leczenie) powinno być przeprowadzone w powiększeniu.
  2. Drugim wskazaniem są zęby, których układ kanałów korzeniowych jest za trudny do poprawnego opracowania bez powiększenia.
  3. Jeżeli ząb ma być filarem w moście protetycznym i wymaga leczenia kanałowego, najbezpieczniej jest poddać się temu zabiegowi z użyciem mikroskopu.

Na ilu wizytach odbywa się leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Lecz kanałowe pod mikroskopem odbywa się najczęściej na jednej wizycie. W przypadku, gdy nie można z rożnych względów wypełnić kanałów korzeniowych, jest konieczne drugie spotkanie.