ul. Pasieka 36A (róg Słowiańskiej), Poznań

Gabinet Stomatologiczny

LaserPlus Stomatologia
ul. Pasieka 36A (róg Słowiańskiej)
tel: 61 826 99 26 725 555 661

Wybielanie zębów

whiteningBianco - profesjonalny system wybielania zębów w ciągu jednej godziny włoskiej firmy Molteni Dental Wybielanie zębów za pomocą substancji utleniających jest nieinwazyjną i bezpieczną dla struktury tkanek zęba metodą usuwania przebarwień. Przebarwienie możemy podzielić na zewnątrzpochodne - powstałe w wyniku spożywania napojów takich jak kawa, herbata, czy też palenie papierosów oraz wewnątrzpochodne - po leczeniu środkami farmakologicznymi (np. tetracykliny) oraz spowodowane nieprawidłowościami strukturalnymi budowy szkliwa i zębiny (fluoroza, "szkliwo plamkowe"). Jednym z procesów zachodzących podczas wybielania jest reakcja utleniania, prowadząca do redukcji barwników nieestetycznie przebarwiających szkliwo. Preparaty żelowe zawierające nadtlenek karbamidu w kontakcie ze środowiskiem jamy ustnej uwalniają nadtlenek, który penetruje w głąb zębiny i szkliwa, dzięki czemu utlenieniu ulegają także przebarwienia zlokalizowane w strukturze zębiny. Efektem końcowym działania nadtlenku karbamidu jest utlenianie związków organicznych, czyli barwników i pigmentu oraz powstania bezbarwnych związków zawierających grupy OH. Zabieg wybielania przeprowadza się w gabinecie pod kontrolą lekarza stomatologa, co umożliwia zastosowanie substancji wybielających w znacznie wyższym stężeniu niż w preparatach przeznaczonych do użytku domowego. Dziąsła chronione są przy użyciu światłoutwardzalnego koferdamu w celu zapobiegania ich nadwrażliwosci. W zależności od rodzaju preparatu stosowany jest 30% nadtlenek karbamidu lub 30% nadtlenek wodoru. W naszym gabinecie do wybielania zębów używa się preparatu Bianco Professional 35% lub Ena-White. Preparat w postaci żelu deponuje się na uprzednio oczyszczone i osuszone przednie powierzchnie zębów (zwyczajowo wybielamy do zębów 6-tych). Zabieg trwa w zależności od rodzaju środka 30 - 40 min. Po tym czasie zdejmujemy żel - jeśli efekt nie jest zadowalający - można ponownie wykonać zabieg. Wybielaniu ulegają wyłącznie własne zęby pacjenta - korowy i wypełnienia pozostają niezmienione. 

FAQ

Czy wypełnienia wybielają się tak jak zęby?

Podczas zabiegu wybielania nie wybielą się wypełnienia, licówki jak również korony. W wypadku, gdy wypełnienia (licówki, korony) znajdują się w widocznym miejscu może być konieczna ich wymiana.

Jak często powinno się powtarzać wybielanie zębów?

Częstotliwość wybielania zębów jest uzależniona od spożywanych produktów. Osoby niepalące i niepijące dużych ilości herbaty, czy wód kolorowych mogą sobie pozwolić na wybielanie zębów nawet co 3 lata. Osoba paląca powinna być przygotowana, że zabieg wybielania będzie musiała powtórzyć po okresie około 1,5 roku.

Czy wybielanie zębów jest szkodliwe dla szkliwa?

Nie, wybielanie zębów nie jest szkodliwe dla szkliwa. Preparat stosowany do wybielania ma na celu likwidację przebarwień z powierzchniowej części zęba (ze szkliwa), nie wnika w głębsze struktury zęba. Może powodować krótkotrwałą nadwrażliwość.