ul. Pasieka 36A (róg Słowiańskiej), Poznań

Gabinet Stomatologiczny

LaserPlus Stomatologia
ul. Pasieka 36A (róg Słowiańskiej)
tel: 61 826 99 26 725 555 661

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna

zeby2Rekonstrukcja jedynki materiałem Enamel plus HFO

Wygląd twarzy i harmonia jej rysów w dużym stopniu zależy od stanu zębów przednich. Nieprawidłowości wrodzone zębów, takie jak: kształt, kolor, ustawienie czy nabyte - urazy, przebarwienia po leczeniu kanałowym można całkowicie zlikwidować wykorzystując do tego najnowsze zdobycia technik stomatologicznych. Niewielkie ubytki w zębach przednich można leczyć metodami zachowawczymi, czyli plombami. Obecnie producenci dysponują tak bogatą gamą kolorów, że dobór odpowiedniego nie jest już żadnym problemem. Inny rodzaj materiału używany jest do odtwarzania zębiny, a inny do bardziej przeziernego szkliwa. Na pozbycie się przebarwień, np. po kawie czy papierosach wystarczy jedna wizyta u stomatologa. Większe ubytki zębów muszą już być leczone protetycznie, z wykorzystaniem licówek, koron czy mostów porcelanowych.

Licówki

zeby3Licówki porcelanoweLicówki porcelanowe są to cieniutkie listki porcelany, przyklejone specjalnym klejem do wcześniej przygotowanej przedniej części zęba. Dają bardzo dobry efekt kosmetyczny. Z ich pomocą można odbudować ponad połowę uszkodzonego zęba. Niestety, duże wypełnienia od strony podniebiennej uniemożliwiają wykonanie licówek, bowiem po zebraniu przednich warstw zęba praktycznie nie ma ich już do czego przykleić. Istotne jest informacja, że wszystkie uzupełnienia protetyczne (w tym również licówki), wymagają najpierw przygotowania zębów przez lekarza, a potem na podstawie wycisków, praca jest wykonywana w laboratorium protetycznym. W tym czasie zęby pacjenta zostają zabezpieczone licówkami lub koronami czasowymi, co umożliwia normalne funkcjonowanie.

Korony protetyczne

Na bardziej zniszczone zęby wykonuje się korony (pokrywają cały ząb). Najlepszym, najtrwalszym i najbardziej obojętnym dla jamy ustnej materiałem jest porcelana. Zwykle napala się porcelanę na wewnętrzną strukturę (podbudowę), wykonaną ze stopów srebro-pallad, stopów złota z platyną lub tytanu. Jednakże, z uwagi na walory kosmetyczne, coraz częściej wykonuje się korony pełnoceramiczne (nie zawierające metalu). W tym przypadku podbudowa wykonana jest z cerconu, zapewniającego doskonałą estetykę i trwałość prac i będącego jednocześnie przyjaznym dla organizmu człowieka. Dotychczas nie odnotowano reakcji alergicznej na cercon smart ceramics. Materiał, z którego się wywodzi (tlenek cyrkonu) jest od lat z powodzeniem stosowany w powłokach termicznych w wahadłowcach czy w główkach sztucznych stawów biodrowych. Za pomocą systemu Cercon można wykonać pełnoceramiczne korony oraz mosty (składają się z kilku koron).

Wkłady koronowo - korzeniowe

Jeżeli ząb na który będziemy nakładać koronę jest zniszczony, należy go wzmocnić wkładem koronowo - korzeniowym. Wkład może być wykonany ze stopów metali, które w wyniku utlenienia mogą powodować szare przebarwienia na dziąśle, lub z włókna szklanego, nie wykazującego tego typu powikłań.

Mosty

Powyższe metody dotyczą sytuacji, gdy mamy do czynienia z pełnym łukiem zębowym. Przy brakach zębów można wykonać tzw. mosty składające się z kilku złączonych koron uzupełniających braki. Wykonanie mostu wymaga niestety oszlifowania zębów sąsiadujących z luką.

Most ceramiczny w odcinku bocznymMost ceramiczny w odcinku bocznymMosty i korony ceramiczneMosty i korony ceramicznePrace protetycznePrace protetyczneMosty ceramiczne na modeluMosty ceramiczne na modelu

Wkłady koronowe porcelanowe

W dużych ubytkach, także w bocznych zębach leczonych kanałowo można zamiast plomby zastosować wkłady koronowe tzw. inlay. I w tym przypadku najlepiej sprawdza się porcelana. Metoda pośrednia użyta do modelowania ubytku w laboratorium, pozwala na prawie idealne odtworzenie anatomicznego kształtu zęba oraz jego punktów stycznych. Wkłady łączy się specjalnymi klejami z tkanką zęba, co zapewnia szczelność i zmniejsza możliwość powstania wtórnej próchnicy w tym samym zębie.