ul. Pasieka 36A (róg Słowiańskiej), Poznań

Gabinet Stomatologiczny

LaserPlus Stomatologia
ul. Pasieka 36A (róg Słowiańskiej)
tel: 61 826 99 26 725 555 661

Protetyka Poznań

protetyka

Protezy ruchome

Rozległe braki zębowe uniemożliwiają wykonania stałych uzupełnień protetycznych (mostów). Wówczas, aby uzupełnić brakujące zęby i tym samym przywrócić prawidłowe funkcje narządu żucia, można wykonać protezę ruchomą (wyjmowaną z jamy ustnej). Należy pamiętać, że wszystkie braki zębów powinny być w jak najkrótszym czasie od ekstrakcji uzupełniane, gdyż każda, nawet pojedyncza luka stwarza zagrożenie dla zębów sąsiadujących, które mają tendencje do przechylania się i wysuwania w kierunku luki.

protezaKompletna proteza ruchoma modelowana w pracowni protetycznej

Podział protez

Protezy ruchome osiadające - akrylanowe całkowite i częściowe

Proteza szkieletowa na zatrzaski uzupełniająca braki w odcinkach bocznych wraz z mostemProteza szkieletowa na zatrzaski uzupełniająca braki w odcinkach bocznych wraz z mostemSłużą do uzupełniania bezzębia (całkowite) lub bardzo znacznych braków zębów. Siły żucia przenoszą się poprzez protezę na błonę śluzową jamy ustnej i dalej na kość, co powoduje jej zanik stąd też konieczność wymiany takich uzupełnień minimum co 5 lat. Alternatywą dla tych protez jest wykonanie implantów (wszczepów kostnych).

 

 

 

 

Protezy szkieletowe klamrowe i bezklamrowe

Proteza szkieletowa na zatrzaski uzupełniająca braki w odcinkach bocznych wraz z mostemProteza szkieletowa na zatrzaski uzupełniająca braki w odcinkach bocznych wraz z mostemW przypadku zachowanych w dobrym stanie resztek uzębienia można wykonać protezy szkieletowe. Przy ich pomocy siły zgryzowe przenoszone są w sposób fizjologiczny przez zęby i ozębną na kości szczęk, co zapobiega ich szybkiemu zanikowi. W celu wyeliminowania elementów metalowych (klamer) widocznych na zębach, a służących do utrzymania protezy, stworzono całą gamę zasuw i zatrzasków, które utrzymują protezę w sposób niewidoczny z zewnątrz. W tym przypadku konieczne jest okoronowanie zębów sąsiadujących z protezą.

 

Protezy stałe

Korony protetyczne

korona cerconKorona pełnoceramiczna Cercon Smart Ceramics

Na bardziej zniszczone zęby wykonuje się korony (pokrywają cały ząb). Najlepszym, najtrwalszym i najbardziej obojętnym dla jamy ustnej materiałem jest porcelana. Zwykle napala się porcelanę na wewnętrzną strukturę (podbudowę), wykonaną ze stopów srebro-pallad, stopów złota z platyną lub tytanu. Jednakże, z uwagi na walory kosmetyczne, coraz częściej wykonuje się korony pełnoceramiczne (nie zawierające metalu). W tym przypadku podbudowa wykonana jest z cerconu, zapewniającego doskonałą estetykę i trwałość prac i będącego jednocześnie przyjaznym dla organizmu człowieka. Dotychczas nie odnotowano reakcji alergicznej na cercon smart ceramics. Materiał, z którego się wywodzi (tlenek cyrkonu) jest od lat z powodzeniem stosowany w powłokach termicznych w wahadłowcach czy w główkach sztucznych stawów biodrowych. Za pomocą systemu Cercon można wykonać pełnoceramiczne korony oraz mosty (składają się z kilku koron).

Wkłady koronowo - korzeniowe

Jeżeli ząb na który będziemy nakładać koronę jest zniszczony, należy go wzmocnić wkładem koronowo - korzeniowym. Wkład może być wykonany ze stopów metali, które w wyniku utlenienia mogą powodować szare przebarwienia na dziąśle, lub z włókna szklanego, nie wykazującego tego typu powikłań.

Mosty

Powyższe metody dotyczą sytuacji, gdy mamy do czynienia z pełnym łukiem zębowym. Przy brakach zębów można wykonać tzw. mosty składające się z kilku złączonych koron uzupełniających braki. Wykonanie mostu wymaga niestety oszlifowania zębów sąsiadujących z luką.

Most ceramiczny w odcinku bocznymMost ceramiczny w odcinku bocznymMosty i korony ceramiczneMosty i korony ceramicznePrace protetycznePrace protetyczneMosty ceramiczne na modeluMosty ceramiczne na modelu

Wkłady koronowe porcelanowe

W dużych ubytkach, także w bocznych zębach leczonych kanałowo można zamiast plomby zastosować wkłady koronowe tzw. inlay. I w tym przypadku najlepiej sprawdza się porcelana. Metoda pośrednia użyta do modelowania ubytku w laboratorium, pozwala na prawie idealne odtworzenie anatomicznego kształtu zęba oraz jego punktów stycznych. Wkłady łączy się specjalnymi klejami z tkanką zęba, co zapewnia szczelność i zmniejsza możliwość powstania wtórnej próchnicy w tym samym zębie.  

FAQ

Czy licówki można założyć na każdy ząb?

Nie, nie każdy ząb nadaje się do założenia licówki. Pierwszym eliminującym czynnikiem jest duże wypełnienie w zębach. Licówki zakłada się głównie na górne siekacze, które wizualnie nie zadowalają pacjenta.

Czy szlifowanie zęba pod korony jest bolesnym zabiegiem?

Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Po oszlifowaniu zakładane są korony ochronne, dzięki którym można spokojnie funkcjonować (zabezpieczają zęby przed bodźcami termicznymi, jak również przywracają naturalny wygląd na czas wykonywania pracy w laboratorium).

Jaki jest średni czas wykonania mostu?

Średni czas wykonania mostu od wizyty konsultacyjnej do ostatecznego założenia wynosi maksymalnie dwa 2 tygodnie.